[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 64 - ( 1-1396 ) ::
جلد 17 شماره 64 صفحات 237-259 برگشت به فهرست نسخه ها
گرایش به مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان دبیرستانی دبیرستانهای شهر مریوان
اقبال ولدبیگی* ، عیسی نیک بخت، امیر لشکری
چکیده:   (1012 مشاهده)
مقدمه: با در نظر گرفتن اینکه نوجوانی دوره‌ای حساس و پر خطر در روی آوردن افراد به مصرف مواد مخدر و اعتیاد می‌باشد و از سوی دیگر، با پذیرفتن اصلاح نگرش افراد نسبت به مواد مخدر به‌عنوان یک روش مؤثر در پیشگیری از اعتیاد، می‌توان این فرضیه را مطرح کرد که اصلاح نگرش نوجوانان به مواد مخدر می‌تواند در پیشگیری از اعتیاد در سطح جامعه، کارآمد باشد. اما قبل از اصلاح نگرش نوجوانان نسبت به اعتیاد، شناخت وضعیت نگرش آنان اهمیت فراوانی دارد. مطالعه حاضر نیز در همین راستا، به بررسی وضعیت گرایش دانش‌آموزان دبیرستانی شهر مریوان به اعتیاد می‌پردازد.
روش: پژوهش حاضر، از نوع پیمایشی و مقطعی است که با استفاده از تکنیک پرسشنامه به انجام رسیده است. جامعه آماری این پژوهش، دانش‌آموزان مدارس دبیرستانهای دولتی شهر مریوان بوده‌اند که از بین آنها، 385 نفر به روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای در سه پایه اول، دوم و سوم متوسطه، انتخاب شده و بین آنها پرسشنامه توزیع شده است که در نهایت پس از کنار گذاشتن پرسشنامه‌های مخدوش، 367 پرسشنامه مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: براساس یافته‌های توصیفی پژوهش، 35/60% دانش‌آموزان مورد مطالعه، پسر و 65/39% دختر بوده‌اند. 5/36% دانش‌آموزان در مقطع اول متوسطه، 5/33% در مقطع دوم متوسطه و 30% در مقطع سوم متوسطه مشغول به تحصیل بوده‌اند. برمبنای یافته‌های تحلیلی پژوهش، همبستگی بین متغیرهای «تعهد» و گرایش به مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان، پس از کنترل سایر متغیرهای مستقل (پیوستگی، درگیر بودن و باور) از (471/0-) به (394/0-) کاهش یافته است. همچنین همبستگی متغیرهای «درگیر بودن» پس از کنترل سایر متغیرهای مستقل (تعهد، پیوستگی و باور) از (139/0-) به (118/0-) کاهش یافت. میزان همبستگی تفکیکی بین متغیرهای باور و پیوستگی با متغیر وابسته پژوهش (گرایش به مصرف مواد مخدر) به ترتیب 097/0- و 076/0- بود. در ضمن، نتایج تحلیل رگرسیون چندمتغیره نشان داد که همبستگی چندگانه چهار متغیر مورد بررسی در این تحقیق (تعهد، درگیر بودن، پیوستگی و باور)، با گرایش به مصرف مواد مخدر 532/0 بوده است (532/0 = R). مقدار ضریب تعیین تعدیل‌شده (Adj.) نشان داد که 1/28% از نوسانات در گرایش به مصرف مواد مخدر توسط متغیرهای تعهد، درگیر بودن، پیوستگی و باور قابل پیش‌بینی است. همچنین معنی‌داری مقدار آزمون F (661/13) در سطح خطای کوچکتر از 001/0، دلالت بر برازش مدل رگرسیونی داشت.
بحث: یافته‌های پژوهش حاضر، بنیادها و فرضیات اساسی نظریه پیوند اجتماعی هیرشی را تأیید می‌کنند. بدین ترتیب که مؤلفه‌های «تعهد»، «پیوستگی»، «باور» و «درگیر بودن» روی بزهکاری و انحراف (گرایش به مصرف مواد مخدر در پژوهش حاضر) تأثیر گذاشته و با آن رابطه معکوس دارند. به‌طوری‌که سطوح بالای تعهد، پیوستگی، درگیر بودن و باور سبب کاهش میزان گرایش به بزهکاری، گرایش به مصرف مواد مخدر در پژوهش حاضر، می‌گردد.
واژه‌های کلیدی: باور، پیوستگی، تعهد، درگیر بودن، گرایش به مصرف مواد مخدر
متن کامل [PDF 483 kb]   (1724 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

valadbaigi E, nickbakht I, lashkari A. Tendency to drug use among high school students(Case Study: Marivan High Schools) . Social Welfare. 2017; 17 (64) :237-259
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2870-fa.html

ولدبیگی اقبال، نیک بخت عیسی، لشکری امیر. گرایش به مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان دبیرستانی دبیرستانهای شهر مریوان. رفاه اجتماعی . 1396; 17 (64) :237-259

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2870-fa.htmlدوره 17، شماره 64 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه رفاه اجتماعی Social Welfare Quarterly
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3728