دوره 22، شماره 84 - ( 2-1401 )                   جلد 22 شماره 84 صفحات 110-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (598 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اهمیت برقراری روابط سازنده در میان خانواده ها؛ پژوهش حاضر به مطالعه و تبیین فهم و تجربه گفتگو در میان زوجین در خانواده­ های شهر یزد پرداخته است.
روش: در این پژوهش از رویکرد کیفی و روش نظریه زمین ه­ای و همچنین نمونه­ گیری نظری و هدفمند استفاده شد و 31 نفر از زوجین خانواده ­های متعارف شهر یزد انتخاب شدند و با آن‌ها مصاحبه عمیق صورت پذیرفت.
یافته‌ها: اطلاعات گردآوری شده با استفاده از کدگذاری باز، محوری و گزینشی در قالب 168 مقوله فرعی و 17 مقوله اصلی دسته‌بندی شد و در قالب یک مقوله هسته­ ای با عنوان «پروبلماتیک گفتگو- تک گویی در خانواده ­ها» ارائه گردید. در این میان محدودیت­ های ساختاری، عاملیت محور و ارتباطات تحریف شده باعث می­شود گفتگو به تجربه­ای غامض در میان خانواده­ ها تبدیل شود. نیاز انسان به گفتگو، موضوعات گفتگوناپذیر و عدم شناخت گفتگو به مثابه اوقات فراغت و همچنین ناهمسانی‌های گفتگویی در میان خانواده‌ها این وضعیت مسئله­مند را تقویت می­ نمود. همین موضوع به استراتژی­ های مثبت و منفی در راستای کنش‌های گفتگو محور و زوال عاملیت منجر شد و آسیب­ های روانی و ارتباطی و ارتقا روابط خانوادگی و سلامت جامعه را به دنبال داشت که در قالب مدل پارادایمی ارائه گردید.
بحث: نتایج این پژوهش نشان داد گفتگو در میان خانواده‌ها در قالب دوگانه گفتگو- تک گویی تجربه‌ای غامض و مسئله‌مند می‌باشد و با توجه به اهمیت آن در بهبود وضعیت خانواده و جامعه و نیازمندی اعضای خانواده به گفتگو، گفتمان سازی و آگاهی بخشی در این زمینه بسیار ضروری می‌باشد.
شماره‌ی مقاله: 4
واژه‌های کلیدی: ارتباط، تعاملات، خانواده، زوجین، گفتگو
متن کامل [PDF 647 kb]   (316 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: خانواده
دریافت: 1400/3/11 | پذیرش: 1400/7/28 | انتشار: 1401/2/23

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.