دوره 21، شماره 83 - ( 12-1400 )                   جلد 21 شماره 83 صفحات 128-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.USWR.1397.080

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Takaffoli M, Arshi M, Vameghi M, Mousavi M T, Shati M. Defining and categorizing the child welfare target group in Iran according to experts, laws, and policies. refahj. 2022; 21 (83) :89-128
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3900-fa.html
تکفلی مرضیه، عرشی ملیحه، وامقی مروئه، موسوی میرطاهر، شتی محسن. شناسایی و طبقه بندی گروه های هدف نظام رفاه کودک در ایران از دیدگاه صاحب‌نظران، سیاست‌ها و برنامه‌های کشور. رفاه اجتماعی. 1400; 21 (83) :128-89

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3900-fa.html


چکیده:   (475 مشاهده)
مقدمه:  امروزه در کشورهای مختلف با توجه به نقش دولت و جامعه در تأمین شرایط مناسب جهت رشد همه‌جانبه کودکان، مفهوم «نظام رفاه کودک» مطرح می‌شود. تا مدت زمان طولانی، مأموریت نظامهای رفاه کودک پاسخگویی ویژه به نیازهای کودکانی بود که به عنوان آزاردیده، مورد غفلت واقع‌شده و یا درخطر کودک‌آزاری گزارش شده بودند. اما به‌مرور در کشورهای مختلف، گروههای متنوع‌تری از کودکان تحت پوشش قرار گرفتند. در کشور ما یکی از اولین قدمها برای ایجاد ساختار و نظام رفاه کودک، مشخص شدن گروههای هدف نظام رفاه کودک است. لذا این مطالعه به دنبال شناسایی انواع کودکان در وضعیت مخاطره‌آمیز است که در حال حاضر دستگاههای مختلف به آنها خدماتی ویژه‌ای ارائه می‌دهند و همچنین به دنبال شناسایی کودکانی است که علاوه بر اینها باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند.
روش: این مطالعه کیفی در دو مرحله انجام گرفت.  در مرحله اول، جامعه پژوهش، شامل کلیه صاحبنظران حوزه کودکان بوده و نمونه‌گیری ابتدا به صورت هدفمند و گلوله برفی شروع شد و به تدریج به‌صورت نمونه‌گیری نظری تا زمان اشباع داده‌ها (56 مصاحبه) ادامه پیدا کرد. در مرحله دوم، کلیه اسناد مرتبط با قوانین، مقررات و سیاستهای کشور و همچنین اسناد مرتبط با خدمات به گروههای مختلف کودکان با روش کتابخانه‌ای جمع‌آوری شدند. در نهایت 184 سند سیاست‌گذاری و 327 سند به صورت تمام شماری مورد بررسی قرار گرفتند. داده‌های مرتبط با هر دو مرحله در نرم‌افزار MAXQDA (2018) با روش تحلیل محتوای کیفی تحلیل شدند. 
یافته‌ها: گروههای کودکانی که در حال حاضر از دید قوانین و سیاستها یا توسط دستگاههای مختلف حاکمیتی ابعاد مختلف نیازهایشان باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، متشکل از 96 زیرگروه و 22 گروه هدف کلی به دست آمده و طبقه‌بندی شدند. همچنین مجموع کودکان در وضعیت مخاطره‌آمیز و یا نیازمند توجه ویژه که باید تحت پوشش خدمات رفاه کودک در ایران واقع شوند، شامل مجموعه‌ای متشکل از 123 زیرگروه و 23 گروه طبقه‌بندی شدند.
بحث: تبیین و طبقه‌بندی مجموعه گروههای هدفی که با توجه به شرایط اجتماعی، رفاهی و اقتصادی کشور نیازمند خدمات ویژه از جانب نهادهای رفاهی هستند، می‌تواند یک چارچوب مناسب برای برنامه‌ریزی، هماهنگی و عدم موازی‌کاری سازمانی و بین‌سازمانی در پوشش انواع گروههای کودکان توسط نهادهای مسئول فراهم کند.
شماره‌ی مقاله: 3
متن کامل [PDF 583 kb]   (284 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: کودک، کودکان کار و خیابانی
دریافت: 1400/3/7 | پذیرش: 1400/7/28 | انتشار: 1400/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb