دوره 16، شماره 60 - ( 3-1395 )                   جلد 16 شماره 60 صفحات 32-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Razaghi R. Adoptive families: Necessity for Research in Social Welfare . refahj. 2016; 16 (60) :7-32
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2474-fa.html
رزاقی رضا. خانواده‌های فرزندپذیر: ضرورتی نوین در پژوهشهای حوزه رفاه اجتماعی. رفاه اجتماعی. 1395; 16 (60) :32-7

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2474-fa.html


چکیده:   (4388 مشاهده)

مقدمه: با رشد تعداد خانواده‌های فرزندپذیر و روند رو به رشد تعداد فرزندپذیری در ایران (افزایش هر ساله 1000 خانواده فرزندپذیر)؛ علاقه‌مندی فراوانی در حال شکل‌گیری است که به شناخت این خانواده‌ها، چالشهای پیش‌رو و خدمات و حمایتهای مورد نیاز آنها توجه دارد. با این حال ناشناخته‌های این حوزه در ایران به مراتب بیشتر از کشورهایی است که مطالعات گسترده‌تری بر روی این پدیده انجام داده‌اند. هدف این مقاله، بررسی چالش‌های پیش‌روی خانواده‌های فرزندپذیر ایرانی و نیازهای پژوهشی در این حوزه است.

روش: این مطالعه یک مرور سیستماتیک است که بر اساس جستجوی کلید واژه‌های انگلیسی  و فارسی مرتبط در پایگاه‌های انگلیسی زبان و پایگاه‌های فارسی زبان انجام گرفت.

یافته‌ها: مرور مقالات و مطالعات در حوزه فرزندپذیری در ایران مشخص می‌کند که اغلب مقالات و منابع مرتبط به بررسیهای حقوقی و مطالعات تطبیقی فقهی و قانونی اختصاص یافته است. فقط چند مطالعه اخیر به عوامل موثر در انتخاب گزینه فرزندپذیری در میان زوج‌های نابارور، موانع انتخاب فرزندپذیری در میان این زوج‌ها و نیازهای آموزشی متقاضیان فرزندپذیری  پرداخته است. یکی دیگر از موضوعات مهم، عوامل مهم مؤثر بر شکست و انحلال فرزندپذیری است. این عوامل در سه دسته طبقه‌بندی شده است: (1) ویژگیهای مرتبط با کودک (2) ویژگیهای مرتبط با والدین و خانواده (3) ویژگیهای مرتبط با بهزیستی. یافته‌ها نشان می‌دهند که در نبود آمار و اطلاعات مبتنی بر شواهد، مطالعاتی که فرزندپذیری را پس از نهایی شدن در خانواده‌های فرزندپذیر ایرانی دنبال کند، بسیار محدود است.

بحث:  اگر چه یک طبقه‌بندی موضوعی، مباحث عمده فرزندپذیری در ایران را معرفی کرده است، اما در مجموع مطالعات فرزندپذیری در ایران بیشتر به مباحث حقوقی پرداخته و فقط چند مطالعه اخیر به عوامل مؤثر در انتخاب گزینه فرزندپذیری در میان زوج‌های نابارور توجه داشته است. موضوع مهم دیگر این است که مطالعات پس از فرزندپذیری در خانواده‌های فرزندپذیر ایرانی موجود نیست. از طرف دیگر نتایج حاصل ازبررسی‌‌های انجام‌گرفته نیز بر این ادعا صحه می‌گذارند که پاسخگویی به نیازهای خانواده‌های فرزندپذیر و کودکان در مراحل مختلف تصمیم‌گیری، پذیرش و پرورش فرزند نیازمند برنامه‌ریزی علمی و توسعه ساختارهای حمایتی و حرفه‌ای است و این افراد و خانواده‌ها، نیازمند بهره‌گیری از خدمات روان‌شناسی قبل و بعد از فرزندپذیری هستند. اما مادامی که به شیوه‌ای نظام‌مند، مسائل و مشکلات این خانواده‌ها و عوامل مؤثر بر موفقیت و ثبات فرزندپذیری بررسی نشود، سازماندهی و اثربخشی این خدمات می‌تواند با ابهام روبه‌رو باشد. این موضوع آنجا اهمیت می‌یابد که فرزندپذیری در ایران از عوامل فرهنگی خاصی نیز متأثر است و توجه به بهزیستی و رفاه این خانواده‌ها مستلزم بررسیهای علمی و جهت‌گیریهای منظمی است که کمبود آن یه طور جدی احساس می‌شود.

متن کامل [PDF 529 kb]   (2947 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1395/3/16 | پذیرش: 1395/3/16 | انتشار: 1395/3/16

فهرست منابع
1. امامی، اسدالله (1378) وضع حقوقی فرزندخواندگی در ایران. پژوهشهای فلسفی- کلامی. شماره 1. 23-33
2. امامی، اسدالله (1379) فرزندخواندگی در حقوق فعلی ایران. پژوهشهای فلسفی- کلامی. شماره 1. 39-60
3. دفتر امور شبه خانواده. (1388). آمار عملکرد دفتر امور شبه خانواده. سازمان بهزیستی کشور. تهران
4. ذوقی‌فیاض، الهه؛ آقامحمدیان شعرباف، حمیدرضا؛ علی‌پور، احمد و علی‌اکبری‌دهکری، مهناز(1391) بررسی اثربخشی آموزش مهارتهای فرزندخواندگی برکاهش تنیدگی وتغییرسبکهای مقابله‌ای زوجین متقاضی فرزند. مجله اصول بهداشت روانی. 14 (3). 210-219.
5. رزاقی، رضا، (1385) فرزندپذیری. انتشارات روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور. تهران.
6. رزاقی، رضا؛ غفاری ابراهیم (1386) خانواده‌های فرزندپذیر پس از فرزندپذیری. فصلنامه دیدگاه. شماره اول،‌ 9-14. تهران.
7. سپهر، حمید (1380)وضعیت و چالشهای موجود در رابطه با پذیرش و مراقبت از کودکان در خانواده‌های جایگزین. فصلنامه باروری و ناباروری.جلد دوم شماره 8. 60-65.
8. شریعتی‌نسب، صادق (1390) فرزندخواندگی. انتشارات شهردانش. تهران.
9. عالمی طامه، حسن (1392) فرزندخواندکی در اسلام. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه.
10. علایی رحمانی، فاطمه، شبانی، اعظم سادات (1394) نقد و بررسی فرزندخواندگی در دایره المعارف قرآن. مجله قرآن پژوهی خاورشناسان (قرآن و مستشرقان)، شماره 18، صص 137-162.

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb