دوره 20، شماره 77 - ( 5-1399 )                   جلد 20 شماره 77 صفحات 327-301 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rezapour gatabi N, Rahmani Firoozjah A, abbasi asfajir A A, bijani A. Evaluation of Lifestyle Related to Cardiovascular Health of Patients Having Referred to Hospitals under the Auspices of Babol University of Medical Sciences. refahj. 2020; 20 (77) :301-327
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3706-fa.html
رضاپور گتابی نبی اله، رحمانی فیروزجاه علی، عباسی اسفجیر علی اصغر، بیژنی علی. بررسی سبک زندگی بیماران قلب و عروقی مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل. رفاه اجتماعی. 1399; 20 (77) :327-301

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3706-fa.html


چکیده:   (577 مشاهده)
1. نبی‌الله رضاپور گتابی
دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران

2. علی رحمانی فیروزجاه
دکتر جامعه‌شناس، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران، (نویسنده مسئول)


3. علی‌اصغر عباسی اسفجیر
دکتر جامعه‌شناس، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران

4. علی بیژنی
دکتر ...........، دانشکده ...........، دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی بابل، بابل، ایران


مقدمه: در سبک زندگی مرتبط با سلامت، بیماریهایی هستند که عمدتاً در عادات روزمره مردم استوار هستند. عادتهایی که مردم را از فعالیت بازدارند و آنها را به‌سوی یک رویکرد ماندگار هدایت کنند، می‌تواند منجر به یک سری از مسائل بهداشتی ‌شود که خود باعث ابتلا به بیماریهای مزمن شده و عواقب تهدیدکننده‌ای را به دنبال داشته باشد. لذا این پژوهش با هدف بررسی سبک زندگی مرتبط با سلامت در بین بیماران قلبی و عروقی مراجعه‌کننده به بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل انجام شده است.
روش: در این پژوهش با 190 بیمار مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی که به علت فشار خون بالا، سکته قلبی، نارسائی قلبی و درد قلبی از طریق شماری در طول سه ماه انتخاب شدند، مصاحبه شد. پرسشنامه سبک زندگی از 10 قسمت شامل سلامت جسمانی، ورزش و تندرستی، کنترل وزن و کلیه، پیشگیری از بیماریها، سلامت روان‌شناختی، سلامت معنوی، سلامت اجتماعی، اجتناب از داروها و مواد مخدر، پیشگیری از حوادث و سلامت محیطی و پرسشنامه بیماریها از 15 سؤال تشکیل شده بود. در پایان، داده‌ها به کمک آزمون کای‌اسکوئر و تحلیل خوشه‌بندی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: 7/54 درصد بیماران مرد و 3/45 درصد زن بودند. میانگین سنی آنها 51 سال با انحراف معیار 7/14± سال بود. نتایج حاصل از آزمون کای‌اسکوئر نشان داد که ارتباط بین دو عامل جنسیت و سبک زندگی مرتبط با سلامت بیماران قلبی و عروقی، معنادار نبوده و مرد بودن به‌عنوان یک ریسک فاکتور خودش را نشان نداد. نتایج آزمون خوشه‌بندی نیز نشان داد تعداد زیادی از بیمارانی که از مشکلات قلبی و عروقی برخوردار بوده و به بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل جهت درمان مراجعه کرده بودند، سبک زندگی ضعیف داشتند و تنها تعداد کمی از آنها از سبک زندگی خوب و مناسب برخوردار بودند.
بحث: لزوم توجه و تأکید بر نقش آموزش بهداشت با هدف آشنایی بیماران با سبک زندگی مناسب باعث می‌شود تا از وقوع بیماریهایی مانند بیماری قلبی و عروقی به‌عنوان یک عامل پیشگیری‌کننده جلوگیری شود.


 
متن کامل [PDF 431 kb]   (170 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: کیفیت زندگی
دریافت: 1399/5/22 | پذیرش: 1399/7/30 | انتشار: 1399/12/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb