دوره 19، شماره 75 - ( 11-1398 )                   جلد 19 شماره 75 صفحات 55-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1594 مشاهده)
1. هدی رضایی‌روشن  
دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی اقتصاد و توسعه، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران

2. علی رحمانی فیروزجاه   
دکتر جامعه‌شناس، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران (نویسنده مسئول)
 

3. امیرمنصور طهرانچیان  
دکتر اقتصاد، دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران

4. رضاعلی محسنی  
دکتر جامعه‌شناس، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایرانمقدمه: هدف توسعه دستیابی به انواع آزادی‌ها است. هرگونه محرومیت و محدودیت، به‌نوعی سلب آزادی می‌کند که در نتیجه آن زمینه تولید به‌عنوان فاعل توسعه و پیشرفت از بین خواهد رفت. درواقع، دستیابی به آزادی اقتصادی و به دنبال آن پیشرفت اجتماعی در هر کشوری می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بر تولید ناخالص داخلی کشورها تأثیرگذار باشد.
روش: آمارهای مربوط به پیشرفت اجتماعی، آزادی اقتصادی و همچنین تولید ناخالص داخلی سرانه در 144 کشور به ترتیب برگرفته از شاخص پیشرفت اجتماعی، بنیاد هریتیج و بانک جهانی در سال‌های 2014 تا 2018 است. جهت مقایسه تأثیر شاخص‌های پیشرفت اجتماعی و آزادی اقتصادی بر تولید ناخالص داخلی سرانه از روش داده‌های تابلویی با استفاده از نرم‌افزار Eviews10 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته است.
یافته‌ها: نتایج برآورد داده‌های تابلویی در سال‌های موردبررسی نشان داد که شاخص پیشرفت اجتماعی تأثیر افزایشی و معنادار بر تولید ناخالص داخلی سرانه در کشورهای با درآمد پایین، کشورهای با درآمد پایین‌تر از حد متوسط، کشورهای با درآمد بالاتر از حد متوسط و کشورهای با درآمد بالا دارد. شاخص آزادی اقتصادی نیز بر تولید ناخالص داخلی سرانه در کشورهای با درآمد پایین، اثر افزایشی و معنادار؛ در کشورهای با درآمد متوسط به پایین، اثر بی‌معنا؛ در کشورهای با درآمد متوسط به بالا اثر بی‌معنا؛ و در کشورهای با درآمد بالا اثر افزایشی و معنادار داشته است.
بحث: پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در کشورها دو خط موازی هستند که باید با هم و در یک مسیر حرکت می‌کنند. بدین‌ترتیب می‌توان گفت با مؤثر بودن این شاخص‌ها، جامعه به سمت رفاه اقتصادی و اجتماعی رفته و این جامعه یک جامعه ایده‌آل خواهد بود.
متن کامل [PDF 571 kb]   (755 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1397/11/24 | پذیرش: 1398/7/7 | انتشار: 1399/3/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.