دوره 20، شماره 76 - ( 2-1399 )                   جلد 20 شماره 76 صفحات 312-271 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khezri F, Ejtehadi M, Qaderi S. A Case Study of the Crime-ridden Neighborhood: Structures, Processes, and Mechanisms of Crime Occurrence in the Harandi Neighborhood of Tehran. refahj. 2020; 20 (76) :271-312
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3492-fa.html
خضری فرشید، اجتهادی مصطفی، قادری صلاح الدین. مورد پژوهی محله جرم‌خیز: ساختارها، فرایندهای و سازوکارهای وقوع جرم در محله هرندی شهر تهران. رفاه اجتماعی. 1399; 20 (76) :312-271

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3492-fa.html


چکیده:   (922 مشاهده)
1. فرشید خضری
دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی، گروه جامعه‌شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران (نویسنده مسئول)


2. مصطفی اجتهادی  
دکتر جامعه‌شناس، گروه جامعه‌شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران

3. صلاح‌الدین قادری  
دکتر جامعه‌شناس، گروه جامعه‌شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران


مقدمه: این مطالعه به بررسی عوامل مؤثر بر جرم‌خیزگشتن محله هرندی شهر تهران می‌پردازد. بررسی ادبیات نظری حوزه محله جرم‌خیز نشان می‌دهد عوامل، فرایندها و سازوکارهای علی در چهار بعد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیطی در ترکیب باهم می‌توانند به جرم‌خیزشدن محله‌های شهری منجر شوند. با ترکیب آنها، مدلی چندسطحی و چندبعدی برای توضیح محله‌ جرم‌خیز ارائه‌شده است.
روش: مطالعه حاضر با استفاده از روش موردپژوهی انجام‌شده است. داده‌های پژوهش از منابع چندگانه مانند پیمایش، داده‌های ثانویه، مطالعات پیشین و مشاهده تولید و جمع‌آوری‌شده است. به‌منظور بررسی برخی از عوامل علی و سازوکارها مدل نظری با استفاده از روش پیمایش و نمونه‌گیری تصادفی با 370 نفر از ساکنان محله هرندی پرسشنامه تکمیل شد.
یافته‌ها: ویژگیهای ساختاری محله مانند ناپایداری مسکونی، ناهمگنی قومی، فقر، الگوهای مختلط استفاده از زمین و کالبد گسیخته با تضعیف روابط اجتماعی، قدرت فرهنگ و افزایش بی‌نظمیها و شکل‌دادن به چارچوب فرهنگی بدبینی قانونی و تضعیف کارآمدی جمعی باعث جرم‌خیزی محله شده‌اند. به‌عبارت‌دیگر محله هرندی به این دلیل جرم‌خیز شده است که کارآمدی جمعی یا ظرفیت ‌خودتنظیمی محله با اختلال مواجه شده است. در این شرایط ساکنان دیگر قادر نیستند منابعشان را برای مقابله با جرم از طریق فرایندهای غیررسمی و رسمی بسیج کنند.
بحث: یافته‌های دلالت بر این دارند که مجموعه‌ای از عوامل با تضعیف کارآمدی جمعی و ظرفیت خود-تنظیمی باعث جرم‌خیزی محله هرندی شده است. جرم نیز تحت برخی از شرایط باعث تقویت کارآمدی جمعی و در برخی از بخشهای محله باعث تضعیف زندگی جمعی و کارآمدی جمعی شده است.
 
متن کامل [PDF 488 kb]   (476 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: جرائم
دریافت: 1398/6/31 | پذیرش: 1399/4/3 | انتشار: 1399/7/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb