دوره 19، شماره 75 - ( 11-1398 )                   جلد 19 شماره 75 صفحات 57-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sedaghat Kalmarzi H, Fattahi S, Sohaili K. The Study of Oil Rent Effects on Inequality of Happiness in Selected Oil Exporting Countries. refahj. 2020; 19 (75) :57-85
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3450-fa.html
صداقت کالمرزی هانیه، فتاحی شهرام، سهیلی کیومرث. مطالعه اثرات رانت نفت بر نابرابری شادی در کشورهای منتخب صادرکننده نفت. رفاه اجتماعی. 1398; 19 (75) :57-85

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3450-fa.html


چکیده:   (1395 مشاهده)
1- هانیه صداقت کالمرزی 
دکتر اقتصاد، دانشکده اقتصاد و کارآفرینی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران

2- شهرام فتاحی  
دکتر اقتصاد، دانشکده اقتصاد و کارآفرینی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران (نویسنده مسئول)، 


3- کیومرث سهیلی 
دکتر اقتصاد، دانشکده اقتصاد و کارآفرینی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایرانمقدمه: دستیابی به سطوح بالاتر شادی یکی از اهداف مهم اقتصاددانان در کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌یافته دنیای امروز است. در کنار دستیابی به سطوح بالای شادی، کاهش نابرابری شادی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این میان ارتباط درآمدهای نفت و نابرابری شادی در کشورهای صادرکننده نفت موضوع مهمی است که کمتر موردتوجه بوده است.
روش: هدف این مقاله بررسی نحوه اثرگذاری رانت حاصل از درآمدهای نفت بر نابرابری شادی و آزمودن فرضیه نفرین منابع و تأثیر آستانه‌ای رانت نفت بر نابرابری شادی در کشورهای منتخب اوپک در بازه زمانی 2012-2005 است. بدین منظور با استفاده از ادبیات نظری و به‌کارگیری روش پانل آستانه‌ای، عوامل مؤثر بر نابرابری شادی مدل‌سازی شده است.
یافته‌ها: نتایج برآورد مدل نشان داده است که تأثیر رانت نفت بر نابرابری شادی غیرخطی و آستانه‌ای است؛ بدین معنا که تا قبل از حد آستانه 7/17 درصد از نسبت رانت نفت به تولید ناخالص داخلی، این متغیر تأثیری منفی و معنی‌دار بر نابرابری شادی داشته است اما پس از عبور از این حد آستانه، نسبت رانت نفت به تولید ناخالص داخلی تأثیر معنی‌داری بر نابرابری شادی در کشورهای اوپک نداشته است.
بحث: برگرفته از نتایج پژوهش پیشنهاد می‌شود که سیاست‌گذاران، منابع نفت را در جهت کاهش نابرابری‌ها ازجمله کاهش نابرابری شادی هزینه کنند و با ایجاد فرصت‌های شادی‌آفرین برای تمامی آحاد جامعه موجبات کاهش نابرابری شادی در جامعه را فراهم کنند.
متن کامل [PDF 503 kb]   (312 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: فقر و نابرابری
دریافت: 1398/4/27 | پذیرش: 1398/8/22 | انتشار: 1399/3/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb