دوره 19، شماره 73 - ( 7-1398 )                   جلد 19 شماره 73 صفحات 97-135 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghaei S S. Recognition of the Components of the Social Base and Its Relation with the Tendency to the Homelessness in Tehran. refahj. 2019; 19 (73) :97-135
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3354-fa.html
آقائی سید سعید. بازشناسی مؤلفه‌های پایگاه اجتماعی و رابطه آن با گرایش به کارتن‌خوابی در شهر تهران. رفاه اجتماعی. 1398; 19 (73) :97-135

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3354-fa.html


چکیده:   (1739 مشاهده)
1. سید سعید آقائی 
دکتر جامعه‌شناس فرهنگی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی، تهران، ایران


مقدمه: پیش‌فرض موجود در میان جامعه‌شناسان، وجود رابطه بین طبقات اقتصادی و پایگاه اجتماعی پایین و میزان گرایش به کجروی1 اجتماعی بیانگر گرایش به پارادایم تضادگرایی در این شاخه از حوزه جامعه‌شناسی است. اما ازآنجاکه پژوهشگر در مطالعاتی که درباره کارتن‌خوابی داشته، با موارد نقض‌کننده این گزاره مواجه شده بود، این پژوهش را با هدف مطالعه رابطه پایگاه اجتماعی و گرایش به کارتن‌خوابی در میان کارتن‌خواب‌های شهر تهران آغاز نمود.
روش: روش پژوهش ترکیبی و از نوع ترکیبیِ متوالی بود. بدین‌صورت که ابتدا بر اساس فرضیه‌های موجود در چارچوب نظری که متأثر از نظریه‌های تضادگرایی در کنار نظریه کنش متقابل‌گرایی مید بود و تأثیر پایگاه اجتماعی پایین در گرایش به انحرافات اجتماعی و در این پژوهش، گرایش به کارتن‌خوابی تدوین شد و پرسشنامه‌ای محقق‌ساخته در میان کارتن‌خواب‌های شهر تهران توزیع شد. در بخش کمی، جامعه آماری 12048 نفر بودند و بر اساس فرمول کوکران، 372 نفر به‌عنوان جامعه موردمطالعه انتخاب شدند که شیوه نمونه‌گیری نیز تصادفی بود. در بخش کیفی پژوهش، نمونه‌گیری هدفمند تا رسیدن به اشباع داده‌ها پیش رفت که پس از مصاحبه با 34 نفر از کارتن‌خواب‌های شهر تهران، پژوهشگر به اشباع داده‌ها دست یافت.
یافته‌ها و نتایج: نتایج پژوهش در بخش پیمایشی و کمی نشان داد که رابطه کارتن‌خوابی و پایگاه اجتماعی در سطح اطمینان 95 درصد معنادار نبود. پس‌ازآن، بر مبنای داده‌های گردآوری‌شده، سه پایگاه اجتماعی بالا، متوسط و پایین از یکدیگر تفکیک شدند که رابطه گرایش به کارتن‌خوابی و پایگاه اجتماعی پایین و متوسط در سطح اطمینان 95 درصد معنادار بود. بدین ترتیب، پژوهشگر برای بازشناسی مؤلفه‌های پایگاه اجتماعی و نقش آن در گرایش به کارتن‌خوابی بر اساس مصاحبه با کارتن‌خواب‌ها نشان داد که در پایگاه اجتماعی پایین، مهاجرت و حاشیه‌نشینی، حضور در موقعیت‌های آسیب‌زا افزایش می‌یابد. در پایگاه اجتماعی بالا نیز تنوع موقعیت‌های فراغتی، امکان حضور در موقعیت‌های پرخطر را افزایش داده و به اعتیاد و کارتن‌خوابی منجر می‌شود. این نتایج نشان داد که فرضیه تضادگرایان در مورد رابطه فقر اقتصادی و گرایش به انحرافات اجتماعی همیشه نمی‌تواند معنادار داشته باشد.
متن کامل [PDF 537 kb]   (1089 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: فقر و نابرابری
دریافت: 1397/12/4 | پذیرش: 1398/5/5 | انتشار: 1398/7/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb