دوره 19، شماره 74 - ( 8-1398 )                   جلد 19 شماره 74 صفحات 206-167 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

kamrani fakoor S, rasoolzadeh tabtabaei K, razaghi R, ahmadi F. Explanation of Adoptive Families’ Experiences of Adopted Children Problems: a Grounded Theory Approach. refahj. 2019; 19 (74) :167-206
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3339-fa.html
کامرانی فکور شهربانو، رسول زاده طباطبایی کاظم، رزاقی رضا، احمدی فضل الله. تجارب خانواده‌های فرزندپذیر از مشکلات کودکان فرزندخوانده: رویکرد نظریه زمینه‌ای. رفاه اجتماعی. 1398; 19 (74) :206-167

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3339-fa.html


چکیده:   (3060 مشاهده)
1. شهربانو کامرانی‌فکور   
دانشجوی دکتری روانشناسی. گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس،  تهران، ایران،

2. کاظم رسول‌زاده طباطبایی   
دکتر روانشناس، گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس،  تهران، ایران، (نویسنده مسئول)،


3. رضا رزاقی   
دکتر روانشناس، سازمان بهزیستی کشور،  تهران، ایران،

4. فضل‌الله احمدی   
دکترای پرستاری، گروه پرستاری، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس،  تهران، ایران،
 مقدمه: با توجه به گسترش و انتخاب فرزندپذیری به‌عنوان یکی از راههای تکمیل خانواده در جامعه ایران، پژوهش های اندکی در جهت شناخت مشکلات جسمی و روان‌شناختی کودکان فرزندخوانده انجام شده است. بنابراین، مطالعه حاضر به تبیین تجارب خانواده‌های فرزندپذیر از این پدیده پرداخته است.
روش: مطالعه حاضر به روش کیفی و با رویکرد نظریه زمینه‌ای انجام شد. مشارکت‌کنندگان در پژوهش را 30 نفر از خانواده‌های فرزندپذیر تشکیل داده‌اند. انتخاب نمونه ابتدا با روش هدفمند آغاز و تا زمان رسیدن به اشباع اطلاعات به‌صورت نمونه‌گیری نظری ادامه یافت. ابزار جمع‌آوری اطلاعات مصاحبه نیمه‌ساختاریافته و عمیق بود و مصاحبه‌ها با روش اشتراوس و کوربین نسخه 2008 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها شش مقوله محوری به دست آمد. «عوامل تهدیدکننده فرزندپذیری» به‌عنوان پدیده در الگوی پارادایمی پژوهش حاضر آشکار شد. «مشکلات جسمی و رفتاری کودک» به‌عنوان عامل علی، «ظرفیت‌های کودک و محیط»، «پیشینه ناگوار کودک پیش از فرزندپذیری» و «تأثیرات کودکان با نیازهای ویژه» به‌عنوان عوامل مداخله‌گر و «رضایتمندی از فرزندپذیری» نیز به‌عنوان پیامد این الگوی پارادایمی مشخص شد. «رویارویی مدبرانه والدینی» به‌عنوان راهبرد اتخاذشده والدین فرزندپذیر در این مطالعه آشکار شد.
بحث: برای زوجینی که با ناباروری و پیامدهای منفی آن در زندگی درگیرند، فرزندپذیری می‌تواند به‌عنوان یکی از راههای کامل‌کردن ساختار خانواده و تجربه نقش والدینی در نظر گرفته شود. با وجود اینکه، کودکان فرزندخوانده با مسائلی از قبیل تجربیات ناگوار آزار و غفلت پیش از فرزندپذیری، تأثیرات سوء زندگی مؤسسه‌ای و همچنین مشکلات جسمی و روان‌شناختی وارد زندگی خانواده فرزندپذیر می‌شوند، به‌کارگیری برخی راهبردهای مدبرانه رویارویی توسط والدین فرزندپذیر می‌تواند به موفقیت فرزندپذیری کمک کند. به‌کارگیری سبک‌های مواجهه مسئله‌‌مدار، وجود شناخت و آمادگی پیش از اقدام فرزندپذیری، حل‌وفصل مسائل ناباروری، مذاکره و توافق والدین برای فرزندپذیری، داشتن نگرش مثبت به فرزندپذیری و وجود حمایت‌های اجتماعی ازجمله این راهبردهاست.
متن کامل [PDF 658 kb]   (3224 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: خانواده
دریافت: 1397/11/8 | پذیرش: 1398/6/26 | انتشار: 1398/10/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb