دوره 19، شماره 74 - ( 8-1398 )                   جلد 19 شماره 74 صفحات 166-133 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mirzai K, zarei esfandabadi A, mohajeri A. Recognition of the Components of the Social Base and Its Relation with the Tendency to the Homelessness in Tehran. refahj. 2019; 19 (74) :133-166
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3288-fa.html
میرزایی خلیل، زارعی اسفندابادی احمد، مهاجر اصغر. رابطه بین خودپنداره و مشارکت سیاسی زنان در شهر تهران در سال 1386. رفاه اجتماعی. 1398; 19 (74) :166-133

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3288-fa.html


چکیده:   (2505 مشاهده)
1. احمد زارعی
دانشجوی دوره دکتری جامعه شناسی سیاسی، واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران (نویسنده مسئول)


2. خلیل میرزایی
دکتر جامعه شناس، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، تهران، ایران   

3. اصغر مهاجری
دکتر جامعه‌شناس، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی، تهران، ایران

مقدمه: امروزه به‌منظور ایجاد توسعه سیاسی، مشارکت همه آحاد جامعه در امور سیاسی ضروری است. بنابراین مشارکت زنان در همه فعالیت‌های اجتماعی مانند سیاست لازمه توسعه سیاسی است؛ به‌نحوی‌که می‌توان گفت اقلیت بودن زنان در امور سیاسی، موجبات ناتمامی دموکراسی را در جامعه فراهم می‌کند و شناخت عوامل مؤثر بر آن مانند خودپنداره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر این اساس، هدف این پژوهش بررسی رابطه بین خودپنداره و مشارکت سیاسی زنان شهر تهران است.
روش: روش تحقیق ازنظر مسیر توصیفی (پیمایش) و ازنظر هدف کاربردی بوده است. داده‌های موردنیاز با استفاده از پرسشنامه محقق‌ساخته در بین 389 نفر از زنان شهر تهران واقع در سن مشارکت سیاسی که با روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای انتخاب شدند، جمع‌آوری شده است.
یافته‌ها: بین مؤلفه‌های تصور از طبقه اجتماعی-اقتصادی، تصور از مذهب، عقیده و پندار نسبت به شخصیت، تصور از جنسیت خود، تصور نسبت به سن خود و ادراک نسبت به توانایی‌های خود با مشارکت سیاسی زنان رابطه وجود دارد که درمجموع خودپنداره زنان 7/41 درصد از کل واریانس مشارکت سیاسی آنها را تبیین می‌کند.
بحث: بنابراین می‌توان گفت که آنچه متضمن مشارکت بالاتر است عملا در دل شاخصه‌های توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه متبلور می‌شود. پس می‌توان ادعا کرد که هرچقدر عرصه سیاست و جامعه دمکراتیک‌تر و فرهنگ مدارای جنسیتی در جامعه پذیرفته‌تر باشد، درک زنان از خود و توانایی‌های خود و به‌طورکلی خودپندارگی آنان از خود بیشتر می‌شود و این زمینه را برای حضور پررنگ‌تر زنان در هر حوزه در جامعه افزایش می‌دهد، همچنین مشارکت در فضاهای بسته اجتماعی به اشکالی نو جلوه‌گر می‌شود که راه را برای تغییر نهادی در سطح اجتماع محله و بسترهای خردتر با هدف آماده‌سازی جامعه در جهت اثرگذاری بیشتر زنان فراهم می‌کند. تمامی متغیرهای زمینه‌ای و مستقل تحقیق در چارچوب تحولات ساختاری زنان قابل‌فهم است و این جز به تحول کیفی از خودپنداری جمعی زنان از خود نبودهاست.
 
متن کامل [PDF 563 kb]   (448 دریافت)    
نوع مطالعه: روشی 1 | موضوع مقاله: زنان
دریافت: 1397/9/18 | پذیرش: 1398/8/22 | انتشار: 1398/10/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb