دوره 19، شماره 74 - ( 8-1398 )                   جلد 19 شماره 74 صفحات 97-132 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

lak R, Mohaqeq H, hosseinzadeh S. The Effectiveness of School-based Social Responsibility Training on Attitude toward Juvenile Delinquency among Adolescent Girls. refahj. 2019; 19 (74) :97-132
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3243-fa.html
لک راضیه، محققی کمال حسین، حسین زاده سمانه. اثربخشی آموزش مسئولیت‌پذیری اجتماعی مبتنی بر مدرسه بر نگرش به بزهکاری نوجوانان دختر. رفاه اجتماعی. 1398; 19 (74) :97-132

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3243-fa.html


چکیده:   (1759 مشاهده)
1. راضیه لک   
 دانشجوی کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی، دانشکده رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی، تهران، ایران


2. سید حسین محققی کمال  
دکتر سلامت و رفاه اجتماعی، گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی، تهران، ایران
(نویسنده مسئول)


3. سمانه حسین‌زاده  
دکتر آمار زیستی، دانشکده آمار زیستی، دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی، تهران، ایران


مقدمه: نوجوانی دورانی است که از یک‌سو، ریشه رشد ارزشهایی که در کودکی شکل‌گرفته‌اند، فرصت توسعه پیدا می‌کنند و از سوی دیگر دورانی است که فرد مستعد خطرپذیری است و ممکن است تصمیمات ناپایداری بگیرد که منجر به رفتارهای نامطلوب ازجمله بزهکاری شود. بنابراین نوجوان نیازمند دریافت مهارتهاست. مسئولیت‌پذیری اجتماعی مهارتی است که نوجوان را به پیامدهای تصمیماتش در مورد خود و دیگران متعهد می‌کند. مطالعه حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش مسئولیت‌پذیری اجتماعی مدرسه‌محور بر نگرش نوجوانان دختر به بزهکاری طراحی شد.
روش: مطالعه حاضر از نوع شبه مداخله‌ای با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل کلیه دانش‌آموزان دختر 15 تا 18 ساله دوره دوم دبیرستانهای شهر تهران بود. نمونه‌ای به حجم 92 دانش‌آموز (گروه مداخله 45 و گروه کنترل 47 دانش‌آموز) انتخاب شد. همچنین به‌منظور سنجش نگرش به بزهکاری از پرسشنامه نگرش به بزهکاری استفاده شد. آزمودنیها به مدت دو ماه در 7 جلسه 90 دقیقه‌ای محتوای آموزش مسئولیت‌پذیری اجتماعی را دریافت کردند و سپس پس‌آزمون گرفته شد. برای تحلیل داده‌ها، نرم‌افزار SPSS و آزمونهای تی‌زوجی و مستقل، آنالیزواریانس یک‌طرفه و آنالیزواریانس چندمتغیره به کار گرفته شد.
یافته‌ها: نتیجه آزمونهای تی‌زوجی و مستقل نشان داد که در گروه مداخله نگرش مثبت به بزهکاری به‌طور معناداری کاهش یافته و نگرش منفی به بزهکاری به‌طور معناداری افزایش داشته است؛ درحالی‌که در گروه کنترل در هیچ یک از ابعاد نگرش اختلاف معناداری مشاهده نشد. نتایج مدل آنالیزواریانس چندمتغیره نشان داد که نمره پیش‌آزمون نگرش مثبت به ترتیب 6 و 22 درصد از تغییرات نمره پس‌آزمون نگرش منفی و مثبت را تبیین می‌کند. همچنین نمره پیش‌آزمون نگرش منفی حدود 32 درصد از تغییرات پس‌آزمون نگرش منفی را تبیین می‌کند.
بحث: آموزش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌تواند در ارتقاء نگرش و صلاحیتهای اجتماعی و کاهش تمایل نوجوانان به تجربه الگوهای انحرافی مؤثر باشد. همچنین نتایج تحلیل واریانس چندمتغیره نشان داد که این آموزش در سنین پایین‌تر نوجوانی مؤثرتر است.
 
متن کامل [PDF 553 kb]   (241 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: انحرافات
دریافت: 1397/7/15 | پذیرش: 1398/7/7 | انتشار: 1398/10/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb