[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 65 - ( 4-1396 ) ::
جلد 17 شماره 65 صفحات 69-102 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی کیفیت زندگی روستایی در ایران بر اساس منطق فازی
هما سروش مهر، موسی اعظمی ، احمد یعقوبی، نادر مهرگان
چکیده:   (762 مشاهده)
مقدمه: مقابله با خشکسالی، توسعه روستایی-کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان مستلزم افزایش جذابیت روستاها بهعنوان محل زندگی و کار از ضروریترین برنامههای توسعه و جزء حفاظت از ایران بهویژه در چند سال اخیر بهشمار میرود. سنجش میزان کیفیت زندگی روستایی و شناسایی عوامل بهبوددهنده آن، به سیاستگذاران برای افزایش سطح کیفیت زندگی کمک میکند. در این راستا پژوهش حاضر به سنجش کیفیت زندگی روستاها به روش فازی میپردازد.
روش: لازمه دسترسی به نتایج دقیقتر استفاده از روشهای هوشمند مانند فازی برمبنای استفاده از دانش افراد خبره و دادههای آماری است. با توجه به مبانی نظری و تحقیقات صورت گرفته متغیرهای مختلف کیفیت زندگی روستایی در شاخصهای منفی (خشکسالی و بیکاری) و مثبت (اجتماعی، آموزشی-بهداشتی و زیربنایی) تقسیمبندی شده، با استفاده از پرسشنامه نخبگان وزن هر شاخص تعیین و همزمان از دادههای سرشماری سال 90 نیز مقدار عددی این شاخصها محاسبه، وارد نرمافزار MATLAB شده و مقدار نهایی کیفیت زندگی در استانهای کشور تعیین شد.
یافتهها: برمبنای تحلیل حساسیت در MATLAB، بیشترین وزن در بین شاخصهای کیفیت زندگی روستایی به ترتیب مربوط به شاخصهای ارتباطات و حملونقل، بازرگانی، سلامت و بهداشت میباشد؛ لذا استانهایی که در این شاخصها وضعیت بهتری دارند از کیفیت زندگی روستایی مناسبتری نیز برخوردارند. نتایج نشان داد استانهای سیستان، کرمان و کرمانشاه در بیشتر شاخصهای کیفیت زندگی در بحران بوده و روستاهای واقع در استانهای گلستان، خراسان رضوی، مازندران و تهران از بهترین و استانهای سیستان، البرز، گیلان و لرستان از پایینترین کیفیت زندگی روستایی برخوردارند.
بحث: اهمیت حملونقل در توسعه اقتصادی به اندازهای است که بسیاری از صاحبنظران، جهش اقتصادی کشورهای توسعهیافته را ناشی از سرمایهگذاری مناسب در بخش حملونقل میدانند؛ زیرا فعالیتهای اقتصادی در پی وجود شبکه متکامل و گسترده حملونقل مکان گزینی میکنند. همچنین قرارگرفتن روستاها در مسیر جادههای اصلی و استفاده و دسترسی به وسایل حملونقل سریع؛ ارتباط آنها را با نواحی پیرامون فراهم ساخته و موجب تبادل اطلاعات و افکار میشود که خود موجب توسعه اجتماعی و فرهنگی روستا نیز میباشد.
واژه‌های کلیدی: ارزیابی، روستا، کیفیت زندگی، منطق فازی
متن کامل [PDF 555 kb]   (724 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

azami M, yaghobi A, Mehreghan N. Analysis of quality of rural life in Iran using Fuzzy method . Social Welfare. 2017; 17 (65) :69-102
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2981-fa.html

سروش مهر هما، اعظمی موسی، یعقوبی احمد، مهرگان نادر. ارزیابی کیفیت زندگی روستایی در ایران بر اساس منطق فازی. رفاه اجتماعی. 1396; 17 (65) :69-102

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2981-fa.htmlدوره 17، شماره 65 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه رفاه اجتماعی Social Welfare Quarterly
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3772