[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 57 - ( 4-1394 ) ::
جلد 15 شماره 57 صفحات 31-55 برگشت به فهرست نسخه ها
رفتارهای پُرخطر در بین دانش‌آموزان نوجوان دختر و پسر شهر تهران
خسرو رشید*
چکیده:   (2943 مشاهده)

 

مقدمه: رشد سریع جسمانی در دوره نوجوانی که البته با رشد شناختی و اجتماعی مناسب همراه نیست و نیز بالاتر بودن ویژگیهایی همانند خطرپذیری و هیجان‌خواهی در این دوره نسبت به دوره‌های دیگر عمر، می‌تواند زمینه‌های درگیرشدن نوجوانان در رفتارهای پُرخطر گوناگون را فراهم نماید. به دلیل ضرورت شناخت شیوع این رفتارها در نوجوانان جهت برنامه‌ریزی، این پژوهش با هدف همه‌گیرشناسی رفتارهای پُرخطر در میان دانش‌آموزان نوجوان دختر و پسر شهر تهران در سال 1391 انجام شد.

روش: روش تحقیق حاضر، پیمایش بوده که با استفاده از پرسشنامه محقق ‌ساخته و اقتباس‌شده از نمونه آمریکایی، در بین 1280 نفر از دانش‌آموزان دختر و پسر پایه‌های گوناگون مقطع متوسطه شهر تهران انجام شد.

یافته‌ها: تجربه کشیدن قلیان، کشیدن سیگار، رابطه جنسی، کتک‌کاری در بیرون از خانه، و تجربه مصرف الکل به‌ترتیب همه‌گیرترین رفتارهای پُرخطر در میان نوجوانان بودند. ضمن اینکه، میانگین رفتارهای پُرخطر در پسران بیشتر از دختران بود و تفاوت معناداری میان میزان رفتارهای پُرخطر دانش‌آموزان پایه‌های گوناگون در قومیتهای گوناگون وجود ندارد.

بحث: عوامل گوناگون فردی و اجتماعی در پدیدآمدن و گسترش رفتارهای پُرخطر در دختران و پسران نوجوان نقش دارند و کاهش هر یک از این رفتارها، نیازمند برنامه‌ریزیهای کوتاه‌مدت و درازمدت و اجرای برنامه‌های گوناگون آموزشی در سطح خرد و کلان و در رده‌های گوناگون سنی است.

 

 

 

 

رشد سریع جسمانی در دوره نوجوانی که البته با رشد شناختی و اجتماعی مناسب همراه نیست و نیز بالاتربودن ویژگی‌هایی همانند ریسک‌پذیری و هیجان‌خواهی در این دوره نسبت به دوره‌های دیگر عمر، می‌تواند زمینه‌های درگیرشدن نوجوانان در رفتارهای پُرخطر گوناگون را فراهم نماید. به دلیل ضرورت شناخت شیوع این رفتارها در نوجوانان جهت برنامه‌ریزی، این پژوهش با هدف همه‌گیرشناسی رفتارهای پُرخطر در میان دانش‌آموزان نوجوان دختر و پسر شهر تهران در سال 1391 انجام شد.

 

روش تحقیق حاضر، پیمایش بوده که با استفاده از پرسشنامه محقق‌ساخته و اقتباس‌شده از نمونه آمریکایی، در بین 1280 نفر از دانش‌آموزان دختر و پسر پایه‌های گوناگون مقطع متوسطه شهر تهران انجام شد.

 

تجربه کشیدن قلیان، کشیدن سیگار، رابطه جنسی، کتک‌کاری در بیرون از خانه، و تجربه مصرف الکل به ترتیب همه‌گیرترین رفتارهای پُرخطر در میان نوجوانان بودند. ضمن اینکه، میانگین رفتارهای پُرخطر در پسران بیشتر از دختران بود و تفاوت معناداری میان میزان رفتارهای پُرخطر دانش‌آموزان پایه‌های گوناگون در قومیت‌های گوناگون وجود ندارد.

 

 عوامل گوناگون فردی و اجتماعی در پدیدآمدن و گسترش رفتارهای پُرخطر در دختران و پسران نوجوان نقش دارند و کاهش هر یک از این رفتارها، نیازمند برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و درازمدت و اجرای برنامه‌های گوناگون آموزشی در سطح خرد و کلان و در رده‌های گوناگون سنی است.

 

رفتار پُرخطر، سوء مصرف مواد، رابطه جنسی، خشونت

 

!supportFootnotes]-->
 

!supportFootnotes]-->[1] . این پژوهش با پشتیبانی مالی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران وابسته به نهاد ریاست جمهوری انجام شده است.

 
 
 

!supportFootnotes]-->[2] . دکترای روان­شناسی، دانشگاه بوعلی سینا همدان/khosrorashid@yahoo.com (نویسنده مسئول)

 
 

 

واژه‌های کلیدی: خشونت، رابطه جنسی، رفتار پُرخطر، سوءمصرف مواد
متن کامل [PDF 348 kb]   (1709 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rashid K. Epidemiology of High-Risk Behaviors among Tehran Adolescent Girls and Boys. Social Welfare. 2015; 15 (57) :31-55
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2158-fa.html

رشید خسرو. رفتارهای پُرخطر در بین دانش‌آموزان نوجوان دختر و پسر شهر تهران. رفاه اجتماعی . 1394; 15 (57) :31-55

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-2158-fa.htmlدوره 15، شماره 57 - ( 4-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه رفاه اجتماعی Social Welfare Quarterly
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705