دوره 11، شماره 43 - ( 4-1390 )                   جلد 11 شماره 43 صفحات 95-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (8630 مشاهده)

مقدمه: هدف ازتدوین این مقاله بررسی عوامل مرتبط با خشونت جوانان زندانی زندان کرمان است که با توجه به گستردگی مفهوم خشونت، دو مورد خاص آن یعنی ضرب و جرح و قتل عمد مورد توجه قرار گرفته‌اند.

روش: این تحقیق با روش‌ پیمایشی انجام گرفته و برای جمع‌آوری اطلاعات از تکنیک‌های مصاحبه و پرسش‌نامه استفاده شده است و تعداد کل افراد مورد بررسی 123 نفر(کل زندانیان با سابقه ضرب و جرح و قتل عمد) بوده است.

یافته‌ها: جنس، وضعیت تأهل، معاشرت با دوستان بزهکار، عضویت در گروه‌های نزاع، تأیید پرخاش‌گری، توجیه عمل مجرمانه، تصور از خوردن برچسب منحرف، علاقه به فیلم‌های خشن، سابقه اخراج از مدرسه و مصرف الکل، مواد مخدر و قرص اکس با سابقه خشونت جوانان 35-18 سال مورد بررسی ارتباط معنا‌دار دارد.

    بحث: جرایم خشونت آمیزی چون قتل و ضرب و جرح در مردان بیش‌تر از زنان رخ می‌دهد. بیش‌ترجوانانی که سابقه خشونت دارند مجردند، عضو گروه‌های نزاع هستند، سابقه اخرج از مدرسه دارند، پرخاش‌گری را برای حل مسائلشان لازم می‌دانند، جرم خود را توجیه می‌کنند، به مشاهده فیلم‌های خشن علاقه دارند، و میزان مصرف الکل، قرص اکس و مواد مخدر در آن‌ها بیش‌تر است.

متن کامل [PDF 293 kb]   (7135 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1391/4/10 | انتشار: 1390/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.