دوره 15، شماره 57 - ( 4-1394 )                   جلد 15 شماره 57 صفحات 72-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4999 مشاهده)

مقدمه: اعتیاد به مواد مخدر به‌عنوان یک مسئله زیستی، روانی و اجتماعی تمام ابعاد زندگی فرد از جمله کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که در این بین، نوجوانان و جوانان در برابر این پدیده خطرناک، بیش از سایر گروهها آسیب‌پذیرند. پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه بین مشخصات زمینه‌ای و روابط خانوادگی با کیفیت زندگی در نوجوانان و جوانان مراجعه‌کننده به مراکز ترک اعتیاد در بدو ورود و دریافت نگهدارنده انجام شده است.

روش: مطالعه حاضر یک مطالعه مقطعی است که با روش نمونه‌گیری در دسترس در بین 137 نفر از نوجوانان و جوانان مراجعه‌کننده در بدو ورود به مراکز ترک اعتیاد در گروه سنی 25-12 سال در سطح شهر اصفهان انجام گرفته است.

یافته‌ها: در میان هشت بعد کیفیت زندگی، میانگین بعد عملکرد اجتماعی از همه ابعاد کیفیت زندگی پایین‌تر گزارش شد (79/42=M). در مورد ارتباط مشخصات زمینه‌ای با کیفیت زندگی، مشخص شد که سن، وضعیت اشتغال و درآمد با کیفیت زندگی رابطه ندارد، در حالی که سن شروع اعتیاد، وضعیت تأهل، روابط خانوادگی و مشکلات خانوادگی با کیفیت زندگی رابطه دارد.

بحث: افراد وابسته به مواد مخدر در بدو شروع درمان، از سطح کیفیت زندگی پایین، بخصوص در بعد عملکرد اجتماعی برخوردارند. از طرفی، توجه به مشکلات خانوادگی و روابط خانوادگی در نوجوانان و جوانان و ارتباط آن با کیفیت زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین، به‌منظور درمان و کاهش عود مجدد اعتیاد، توجه به ابعاد مختلف کیفیت زندگی به‌ویژه بعد اجتماعی و ارتباطات خانوادگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

متن کامل [PDF 376 kb]   (2368 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1394/7/5 | پذیرش: 1394/7/5 | انتشار: 1394/7/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.