دوره 8، شماره 30 و 31 - ( پاییز و زمستان 1387 )                   جلد 8 شماره 30 و 31 صفحات 242-217 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3934 مشاهده)

طرح مسأل ه: در ماده 95 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، دولت مکلف شده است که با اتخاذ تدابیر و راهکارهای مشخصی در جهت تحقق توزیع عادلان هتر درآمد بکوش د. وضعیت توزیع درآمد در استان مرکزی 1376 به عنوان هدف اصلی مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. - در دوره 81 روش: روش مطالعه در این مقاله بررسی تطبیقی درآمد و هزینه خانوارهای شهری و روستایی در سطح استان و کشور و تعیین شکاف شهر و روستا اس ت. نهایتاً شاخ صهای سنجش نابرابری رایج ملی و بی نالمللی برای استان مرکزی محاسبه و با سطح ملی مقایسه شده و مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. یافت هها: بررسی و مقایسه شاخ صهای ضریب جینی، نسبت هزین ههای مصرفی دهک دهم به دهک اول، نسبت هزین ههای مصرفی 20 درصد پردرآمدترین به 40 درصد کم درآمدترین خانوارها و رفاه اجتماعی برای مناطق شهری و روستایی استان و ک ل کشور همگی حاکی از این است که میزان نابرابری در جامعه شهری و روستایی استان ک متر از متوسط میزان نابرابری در جامعه شهری و روستایی کل کشور م یباشد. صرفا در مورد ضریب جینی، میزان نابرابری جامعه روستایی استان بی شتر از متوسط میزان نابرابری جامعه روستایی در کل کشور ب هدست آمده است. نتایج: میزان نابرابری درآمد در مناطق شهری و روستایی استان مرکزی ک متر از میزان آن در کل کشور م یباشد.

متن کامل [PDF 2868 kb]   (1017 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1394/6/5 | پذیرش: 1394/6/5 | انتشار: 1394/6/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.