دوره 13، شماره 50 - ( 10-1392 )                   جلد 13 شماره 50 صفحات 315-275 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5692 مشاهده)
 

مقدمه:

«حس تعلق اجتماعی» یکی از نیازهای اساسی انسان و محصول روابط اجتماعی اوست که تأثیر فراوانی بر آسیب‌های اجتماعی به‌طور عام و انحرافات محلی به‌طور خاص دارد. هدف پژوهش حاضر، بررسی و شناسایی نوع رابطه عملکرد شهرداری و تعهدات شهروندی با حس تعلق اجتماعی در محله و تعیین سازوکار‌های بینابینی است.

روش:

این پژوهش از نوع پیمایشی است و برای گردآوری اطلاعات آن، از پرسش‌نامه خودساخته استفاده شده است. جامعه آماری، ساکنان بیش از ۱۸ سال منطقه ۱۰ شهرداری تهران بودند که با در نظر گرفتن امکانات لجستیکی و محدودیت‌های تحقیق، ۱۵۰ نفر از آن‌ها به‌عنوان نمونه در نظر گرفته شد و سپس، با استفاده از نمونه‌گیری طبقه‌ای برای هر محله، ۱۵ نفر انتخاب شدند. برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار Spss  و Lisrel  و رگرسیون چندمتغیری استفاده شد.

 

یافته‌ها:

نتایج نشان می‌دهد عملکرد شهرداری و تعهدات شهروندی رابطه مثبت و معنی‌داری با تعلق اجتماعی دارد که کنترل اجتماعی غیررسمی محله‌های شهری را افزایش و انحرافات محلی را کاهش می‌دهد.

 

بحث: حس تعلق اجتماعی تحت تأثیر عواملی مانند تهعدات شهروندی و کیفیت خدمات شهری قرار دارد و می‌توان با برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت خدمات شهری و تعهدات شهروندی، این حس را ارتقا و درنتیجه، انحرافات محلی را کاهش داد

متن کامل [PDF 647 kb]   (4806 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1392/12/26 | پذیرش: 1392/12/26 | انتشار: 1392/12/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.