[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 18، شماره 68 - ( 1-1397 ) ::
جلد 18 شماره 68 صفحات 283-319 برگشت به فهرست نسخه ها
تعامل بین سبک زندگی پایدار و توسعه پایدار خانوادههای روستایی
رضا خورشیدی زگلوجه ، کرم حبیب پور گتابی، روزا کرم پور
چکیده:   (399 مشاهده)
مقدمه:امروزه پایداری خانوادههای روستایی در دو حوزه سبک زندگی و توسعه اقتصادی-اجتماعی از اهمیت برجستهای برخوردار است و ازآنجاکه ناپایداری خانوادهها در حوزههای مذکور موجب ناپایداری جامعه در سطح کلان میشود، بنابراین لازم است با اجرای پژوهشهایی، رابطه این دو حوزه در جهت پایداری خانوادههای روستایی بررسی ش.ئ تا زمینه توجه سیاستگذاران و برنامهریزان، برای تحقق پایداری اقتصادی-اجتماعی و سبک زندگی در روستاها فراهم شود. بر همین اساس، تحقیق حاضر با تلفیقی از نظریههای اینگلهارت، وبر و بوردیو به بررسی رابطه تعاملی بین سبک زندگی پایدار و توسعه پایدار اقتصادی-اجتماعی در سطح خانوادههای روستایی میپردازد.
روش: روش تحقیق پیمایش و نمونه آماری شامل 376 نفر از سرپرستان خانوادههای روستایی شهرستان بستانآباد بود که بر اساس فرمول کوکران و با شیوههای نمونهگیری خوشهای چندمرحلهای، طبقهبندیشده متناسب و تصادفی ساده انتخاب و پیمایش شدند.
یافتهها: بین سبک زندگی پایدار و توسعه پایدار اقتصادی-اجتماعی در سطح خانوادههای روستایی همبستگی وجود دارد که دراینبین، سبک زندگی پایدار بیشترین همبستگی را با پایداری اقتصادی این خانوادهها داشته است. در نقطه مقابل نیز، سبک زندگی پایدار خانوادهها در بُعد اقتصادی بالاترین همبستگی را با توسعه پایدار آنها داشته است.
بحث: اگرچه ادبیات نظری موجود صرفاً بر رابطه یکسویه و علی میان سبک زندگی و توسعه پایدار تأکید دارند، اما نتایج تحقیق حاضر، افق نظری خود را فراتر نهاده و با مفروض گرفتن رابطه همبستگی بین این دو متغیر، به آزمون تجربی آن پرداخت که نتایج نیز دلالت بر آن داشت. این نتیجه، افق نظری و مطالعاتی جدیدی را حوزه مطالعاتی سبک زندگی و توسعه میگشاید.
واژه‌های کلیدی: پایداری اجتماعی، پایداری اقتصادی، توسعه پایدار، سبک زندگی پایدار
متن کامل [PDF 592 kb]   (1041 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khorshidi Zaglojeh R Z, Habibpour Gatabi K, Karampour R. Interaction between Sustainable Lifestyle and Sustainable Development among Rual Families. Social Welfare. 2018; 18 (68) :283-319
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3186-fa.html

خورشیدی زگلوجه رضا، حبیب پور گتابی کرم، کرم پور روزا. تعامل بین سبک زندگی پایدار و توسعه پایدار خانوادههای روستایی. رفاه اجتماعی. 1397; 18 (68) :283-319

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3186-fa.htmlدوره 18، شماره 68 - ( 1-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه رفاه اجتماعی Social Welfare Quarterly
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3764