دوره 17، شماره 67 - ( 9-1396 )                   جلد 17 شماره 67 صفحات 71-108 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

baoosh M, Shiani M S, mousaei M. Analysis of Socioeconomic Factors Affecting on Poverty and Inequalities Health. Social Welfare. 2017; 17 (67) :71-108
URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3091-fa.html
بااوش معصومه، شیانی ملیحه، موسایی میثم. تحلیل عوامل اقتصادی-اجتماعی مؤثر بر فقر و نابرابری حوزه سلامت طی سالهای 1394-1390. رفاه اجتماعی. 1396; 17 (67) :71-108

URL: http://refahj.uswr.ac.ir/article-1-3091-fa.html


چکیده:   (1037 مشاهده)
مقدمه: سلامت از حقوق اصلی و تبعیض ناپذیر هر انسانی به شمار میرود و بهعنوان یک عامل مهم در حوزه اجتماعی- اقتصادی مطرح میباشد از حوزه سلامت میتوان بهعنوان نقطه شروعی برای تحول در حوزه اجتماعی و دستیابی به هدف والایی مانند عدالت بهره برد. تأثیرمکانیزم فقر و نابرابری در حوزه سلامت به گونهای است که نابرابریهای اقتصادی با ایجاد شیب اجتماعی سبب نابرابری دردسترسی به خدمات بهداشتی ودرمانی میشوند از این رو اهمیت و ضرورت مطالعه عوامل مؤثر بر نابرابری در سلامت ازآنجا نشات میگیرد که سلامت بهعنوان یک حق همگانی از آن یاد میشود. از این رو هدف پژوهش حاضر بررسی عوامل اجتماعی و اقتصادی که موجب نابرابری سلامت میگردندو اینکه وضعیت فعلی هر یک ازمتغیرها در جامعه ایران چگونه است؟ میپردازد. زیرا عدالت از مبانی اساسی اخلاق در نظام سلامت محسوب میشود و برقراری آن در سطح کلان جامعه در گرو اتخاذ سیاستهای مناسب از سوی سیاستگذاران و متولیان سلامت است در این میان سیاست های سلامت و نظام های دریافت و پرداخت تأثیر بسیار مهمی بر کارایی نظام سلامت و کنترل مطلوب هزینهها دارد. عدالت در سلامت نشان دهنده آن است که تمامی افراد به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی و بهره مند شوند و ناتوانی در تامین هزینه های بهداشتی متاثر از متغیرهای اجتماعی و اقتصادی است که با بهبود آنها فقر و نابرابری در سلامت کاهش مییابد که در این مطالعه به آن پرداخته شده است .
روش: این مطالعه از نوع مطالعه توصیفی-تحلیلی و برحسب هدف از نوع کاربردی میباشد. بهطوریکه علاوه بر تصویرسازی آنچه هست به تشریح و تبیین دلایل چگونه بودن و چرایی وضعیت مسئله و ابعاد آن پرداخته شده است.روششناسی تحقیق، کمی و روش آن تحیل ثانویه بوده است. برای تبیین و توجیه دلایل، از تکیهگاه استدلالی در ادبیات و مباحث نظری پژوهش استفاده شده است.گردآوری دادهها از طریق تحلیل اسنادی صورت گرفته است از تحلیل اسنادی در قالب مراجعه به مستندات منتشر شده مرکز آمار ایران، وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی،بانک مرکزی،مرکز پژوهشهای مجلس،جست و جوی کتب، مجلاتو مقالات و پژوهش های انجام گرفته در زمینه نابرابری و عدالت در سلامت وفقر استفاده شده است.
یافتهها : براساس نتایج بهدست آمده میان فقر مطلق ، هزینه های کمرشکن سلامت، فقر ناشی از هزینه های کمرشکن سلامت، تورم، ضریب جینی، شهرنشینی و بیکاری بهعنوان متغیرهای مستقل و عدالت در سلامت بهعنوان متغیر وابسته رابطه معنادارومنفی وجود دارد بعبارتی با افزایش یک شاخص ، مقدار شاخص دیگری کاهش مییابد. همچنین میان آموزش، نرخ مشارکت اقتصادی رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. همچنین یافتهها نشان از آندارد که وضعیت اجتماعی- اقتصادی افراد و مولفههای کلان اقتصادی سلامت افراد را تحت الشعاع خود قرار میدهد.
بحث:نتایج بهدست آمده حاکی از آن است که درحوزه سلامت، افزایش روزافزون هزینههای نظامهای سلامت ناشی از گسترش فنآوریهای جدید و گرانقیمت سلامت، افزایش انتظارات جوامع از نظامهای سلامت و رشد بیماریهای مزمن هزینه های سلامت در سبد خانوار رشد قابل ملاحضه اییافته اند.برخی از مشکلات حوزه سلامت ساختاری و برخی از بخش های خارج از حوزه سلامت و سیاستهای کلان سلامت منشأ گرفتهاند لذا ارتقاء سلامت در افراد محروم و آسیب پذیر از طریق برنامههای متناسب برای این اقشار از جوامع، کاهش شکاف بین گروههای فقیر و غنی در جامعه و ایجاد شیب سلامتی مثبت برای تمام اقشار اجتماعی- اقتصادی باید مورد توجه دولت قرار گیردوتوسعه و تعهد واقعی مسئولین به سلامت بهعنوان هدف اجتماعی و به حساب آوردن آن بهعنوان جزء مهم توسعه میتواند از علل موفقیت در حوزه سلامت افراد و جامعه باشد.
متن کامل [PDF 434 kb]   (1872 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه رفاه اجتماعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Social Welfare Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb